Čiarky a Kamene

Srdečně Vás zvu na výstavu, kterou kurátoruji.

Andrej Haršány, Tomáš Žemla – Čiarky a Kamene

15. 1. 2020 – 13. 2. 2020
ZAHÁJENÍ: 14. 1. od 18:00

Galerie Vltavín

odkaz na událost

Úvodem

Srdečně Vás zveme na výstavu ‚Čiarky a kamene‘ dvou slovenských umělců, Andreje Haršányho a Tomáše Žemly.

Název výstavy odkazuje na základní stavební prvky jejich tvorby, a rovněž na jejich klíčový vztah ke krajině. Oba umělci vystavují převážně svá nejnovější díla.

Andrej Haršány (*1984) je současným slovenským sochařem, který je známý především projektem Urban E.T. a krajinnými intervencemi. Urban E. T. jsou nadrozměrné figuríny, které byly umístěné např. na bratislavském mostě SNP. V současné době je lze najít v kritiky oceňovaném architektonickém komplexu Nádvoří v Trnavě. Krajinné intervence pak jdou ruku v ruce s Andrejovou vášní pro horolezectví. Několik soch tak realizoval v horách na těžce přístupných místech, ať jde o Vysoké Tatry nebo Grónsko. Andrejovo dílo je o harmonii mezi člověkem a přírodou, kdy dochází k prolnutí figury s přirozenou formou dřeva a kamene. Své menší realizace naposled vystavil v prosinci v bratislavské galerii Statua a v letošním roce připravuje výstavu v Košících. Je pravidelně součástí uměleckých veletrhů v Německu.

Tomáš Žemla (*1984) patří mezi grafiky širší světové scény. Od roku 2012 vystavoval na téměř 20 výběrových bienále (New York, Peking, Guanlan, Hongkong, Yerevan, Istanbul, Milano…) a loni obdržel prestižní grant z Pollock-Krasner Foundation. Grafiku představil naposledy v prosinci a to ve finské galerii Ratamo. Paralelně s grafikou se věnuje i malbě. Vyvinul si náročnou a specifickou techniku, kdy překrývá přes sebe jednotlivé vrstvy čárek. Za obrazy loni získal ocenění Art Prague Young Award. Zde ve Vltavínu představuje jak svoje mimořádně náročné triptychy, tak nejnovější sérii Equivalents. Na jaro připravuje první větší monografickou výstavu ve státní galerii v Trenčíně.

Galerie Vltavín, Masarykovo nábřeží, 1648/36, Nové Město