Michal Nagypál

Nejnovější aktivity:

Myslivecký realismus II, Letohrádek Portheimka, Praha – 2023
Stromy majú oči, Jan Čejka Gallery, Praha – 2023
Rázcestia II., Mestská knižnica v Bratislave, Bratislava – 2023
Stromy majú oči, Botanická záhrada UPJŠ, Košice – 2023

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Michal Nagypál (*1992) ve své tvorbě střídá techniky, žánry i média. Věnuje se grafice, soše a malbě, přičemž právě malba je pro něho zcela stěžejní. Jeho malířské portfolio obsahuje krajinomalby, figurální obrazy ale i obrazy s fantaskními, surrealistickými motivy. Příroda je pak pro něho srdeční záležitostí a upíná se k ní ze všeho nejčastěji, dokonce i ve chvíli, kdy řeší různá (obvykle environmentální a konzumní) společenská témata. Jako malíř disponuje mimořádným technickým nadáním, které mu umožňuje pracovat pro jeho generaci v nevídaném stylovém rozpětí. Na jedné straně se u Michala setkáváme s až lehce groteskním naivismem, kde stojí za pozornost především míra detailů a probarvenost daných scenérií; na straně druhé mu nedělá problém vyšvihnout obraz po vzoru starých mistrů a to způsobem, že by mezi mnohé z nich zapadl. Nagypálovy obrazy lze označit za narativní. Dokonce i jeho krajinné scenérie jsou malované tak, že vyloženě vybízí k dosazení příběhu. Nelze si pak nevšimnout jejich symboličnosti, ba až mystičnosti. Jsou to obrazy, co vybízí k rituálům. Nagypál chápe rituál jako nutnou součást toho, co tvoří člověka člověkem, přičemž Nagypál příležitostně kritizuje, jak je současný materiální člověk vůči nejrůznějším rituálům hluchý.

Michal Nagypál bývá součástí krajinářských výstav. Představil se např. v rámci výstavy Výlet v pražské Galerii BOLD (2021), na Dialozích v pražské Kooperativě (2020) či na výstavě Rozbřesk – současná krajinomalba v Galerii východočeského kraje v Pardubicích (2018). Ze samostatných výstav lze zmínit např. Rozcestí erotiky a spirituality (s Kateřinou Komm) v pražském divadle Komedie (2022), Rázcestia v košickém Múze Vojtecha Löfflera (2021) v Košicích anebo Kalamity v pražské Nové Galerii (2020).

Michal Nagypál studoval v letech 2012-2019 na Pražské AVU, kde první 4 roky navštěvoval ateliér malby IV pod vedením Martina Mainera. V pátem ročníku byl potom v rámci AVU na stáži u Lukáše Rittsteina v ateliéru sochařství I.


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla