Matěj Hrbek

Nejnovější aktivity:

Experiment – Boudníkova klika, Pragovka Art District, Praha – 2023
Semana profesional del arte i Oviedo, Fábrica de Armas de la Vega, Oviedo – 2023
Schwandorf art residency, Fronberg – 2023
Vrhači stínů, HYB4 Galerie, Praha – 2023

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Matěj Hrbek (*1988) zpracovává ty krajiny, které jiní dospělí už dávno opustili – hravé, barevné scenérie, ve kterých létají blesky a tornáda, ve kterých se vyskytují různé formy záření a radioaktivní příšery anebo bytosti z (dětských) fantazijních příběhů. Krajiny, které jsou dokonce předmětem hluboké mystiky a přitom se nedělají důležitými. A kromě těchto krajin Matěj zůstal věrný i pastelkám z penálu. Avšak s pastelkami pracuje trochu jinak, než je běžné. Namísto toho, aby pastelkami kreslil, spíše jakoby s nimi maloval. Bez ohledu na formát s nimi zaplňuje rozsáhlé plochy a nechává vyznít jejich sytost. Pastelkami vytváří světy, kde už i pouhá barva plně zaměstná lidskou fantazii. Kromě kreseb se potom věnuje též volné grafice a sochařství, přičemž se nebojí krajinné náměty mísit např. s komiksem a též mu není cizí práce s neobvyklými materiály, jako jsou recyklované staré desky, modelína či různé druhy pryskyřic.

Matěj Hrbek patří ke stále viditelnějším autorům střední generace. Jeho dílo je např. součástí nadačního fondu Pro Arte. Sólově pak vystavoval např. v již zaniklých Karlin Studios – Zapálíme ohně (2015) či v Kampusu Hybernská – Zářivě šedý (2021). Blízké mu byly také realizace skrze Ukradenou galerii, ať už jako vystavujícímu či aktivnímu kurátorovi (galerii vedl mezi lety 2017 a 2019). Matěje Hrbek byl také rezidentem Pragovky a jedním zúčastníků výstavy Ko-laborace (2021). V rámci kolektivních výstav pak má za sebou zejména zahraniční účasti. Už na škole vystavoval např. v Londýně – Trafacka: Temple of Freedom, Red Gallery (2014). Z poslední doby lze zmínit výstavu v amsterdamské Galerii Lelie, kam se dostal jako jeden z vybraných skrze soutěž, kterou Galerie pravidelně pořádá (2022) anebo výstavy v Barceloně (2021) a Mexico City (2021), které absolvoval jako člen mezinárodního spolku grafiků Sin rumbo fijo.

Matěj Hrbek nejdříve studoval pražskou Akademii coby žák pod vedením Milana Knížáka (2011-2013). Později se ale přesunul do ateliéru Vladimíra Skrepla, kde i absolvoval (2013-2017). Má též za sebou zahraniční stáž, přičemž ji strávil na univerzitě v brazilském Rio de Janeiro (2015).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla