Kristýna Šormová

Nejnovější aktivity:

Rezidence v Egon Schiele Art Centru, Český Krumlov – 2023
Beze Stopy, Galerie Makráč, Praha – 2023
Do vlastních rukou, Galerie Poštovního muzea, Praha – 2023 
3200 ASA, Jan Čejka Gallery, Praha – 2022

Malby:

Kresby:

V případě zájmu o tvorbu autorky mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorce:

Kristýna Šormová (*1985) se věnuje abstraktní malbě, přičemž inspiraci čerpá zejména z přírody (živly, povrchy, scenérie), krajinných fotografií či vlastních prožitků v ní. Pro její obrazy je charakteristický především pohyb. Stopy po jednotlivých dotecích štětce či jiných zásazích Kristýně často splývají, naráží na sebe a vytrácí se do jakéhosi nekonečně prohlubovaného dynamického prostoru. V takovém prostoru pak vše zaznamenané ztrácí punc minulosti a stává se znovu přítomným.

Šormová aktivně vystavuje od roku 2010. Mezi její samostatné výstavy patří třeba Bezčasí v pražském studiu PRÁM (2017), Seborea Bella v Pop-up pražské Pragovce (2018) nebo Elementy v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku (2021). Za kolektivní výstavy lze zmínit META PLAY, Praha – Tokio v Galerii kritiků (2014), která následující rok byla realizována v Tokijském TOKI Art Space. Šormová rovněž opakovaně vystavovala s malířkou Kateřinou Štenclovou. Společně představily výstavy Propustné světy v hodonínské Galerii moderního umění (2018) nebo Otisky vnitřních map v Letohrádku Ostrov (2019).

Kristýna Šormová v letech 2006 až 2012 studovala na Akademii výtvarných umění v ateliéru Malba III. a II. V roce 2009 působila v rámci svého studia na AVU ve studiu Šaloun pod vedením zde hostujícího profesora Jana Merty. Zároveň absolvovala zahraniční pobyty na Belas Artes Universidad v Portu (2010) a na Academy of Arts and Design v Jeruzalémě (2011). V roce 2013 se umístila na 3. místě v 6. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu. V roce 2015 obdržela cestovní stipendium Hlávkovy nadace za její účast na výstavě META PLAY v Tokiu.


Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla