Rastislav Podoba

 

Nejnovější aktivity:

cena Nadace NOVUM – 2023
Čas nasýtený vodou, Staromestské centrum kultúry a vzdelávania Pistoriho palác, Bratislava – 2023
TRANSborder SADiK 2023, Koniareň Gallery, Slovinsko – 2023
Horizon of the Void, Artocéne Chamonix, Francie – 2023

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Rastislav Podoba (*1975) je slovenský malíř, pro jehož tvorbu je důležitá krajina, ať už se jedná o krajinu městskou nebo tu nespoutanou v horách. Byť Rastislav tvoří v ateliéru, je to krajina přímo prožitá. Městská zákoutí Rastislav čerpá převážně z Banské Bystřice, ve které několik let žije. Též ale podniká výpravy do okolních národních parků, ať už Velké a Malé Fatry nebo Nízkých i Vysokých Tater. Rastislav je zároveň malířem, který různorodě experimentuje. Překlápí obrazy, používá sypkoviny, nebývá vždy věrný malířskému stojanu. Charakteristickým rysem Rastislavových obrazů je zároveň vrstevnatost, přičemž divák může mít při sledování jednotlivých vrstev až pocit, že nahlíží historii podobně, jako když se restaurátor proškrabává vrstvami omítek. Jakési časové proměny se ostatně Rastislav snaží zachytit i u krajiny samotné. Někdy jde o prosté zachycení osobní vzpomínky z cest. Jindy Rastislav volí sofistikovanější přístup, při kterém zpracovává prozkoumaná místa např. skrze jakési satelitní a termografické snímky.

Rastislav Podoba patří na slovenské scéně mezi nejvýraznější dnešní autory. Dokládají to třeba kolektivní výstavy Realizmus bez brehov v Galerii města Levoča (2021), kde se představil pospolu s M. Gerbocem a J. Vasilkem; Do divočiny! Ve Slovenské národní galerii v Pezinku (2019-2020); či Plus – Minus, Současné slovenské umění ze sbírek Galerie města Bratislavy v Oblastní Galerii Liberec (2018-2019). Sám se pak Rastislav Podoba představil např. s výstavou SOIL v trenčínskékm Ateliéru LOFT (2021); výstavou Landscan v Galerii Schemnitz v Banské Štiavnici (2020); výstavou Lumpenature v bratislavské SODA Gallery (2019) nebo v rámci one-man-show v Kubikgallery v portugalském Portu (2010). Tvorbu Rastislava Podoby navíc lze najít v nejvýznamnějších slovenských sbírkách – Slovenská národní galerie, Galerie města Bratislavy, Nitranská Galerie a další. Rastislav Podoba byl třikrát finalistou prestižní Ceny za malbu VÚB (2006, 2007, 2009) a získal Cenu International Association of Art na VI. Medzinárodnom bienále kresby v Plzni (2008).

Rastislav Podoba aktuálně pedagogicky působí na katedře malby na Akademii v Banské Bystřici, kde absolvoval i externí doktorandské studium (2009-2015). Dříve studoval v Bratislavě na Škole užitého umění Josefa Vydry (1990-1994) a na Vysoké škole výtvarných umění, konkrétně v ateliéru Vladimíra Popoviče a Rudolfa Sikory (1996-2002).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla