O galerii

Galerie:

Jan Čejka Gallery funguje především jako virtuální platforma, která reprezentuje, podporuje a propaguje české a slovenské krajinářství. Pod galerií najdete ty nejlepší umělce zabývající se krajinou, můžete sledovat jejich aktivity a skrze galerii se také dostanete k jejich nejzajímavějším dílům, protože s mnohými z nich galerie má již mnohaleté přátelství a takřka každodenní kontakt. Galerie je zároveň originálně pojatý prostor, situován od roku 2018 v kulturním kampusu FF UK v centru Prahy. V areálu kromě galerijních aktivit najdete řadu dalších příležitostí, ať už jde o rozmanité workshopy, přednášky, koncerty nebo navštívení místní kavárny.

Z důvodu zasazení do akademického prostředí je pro galerii stěžejní dialog. Galerie má tak charakter pokoje, kde se nad uměním setkávají studenti, mladí tvůrci a široká veřejnost společně s etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli. Součástí galerie jsou stáže a pravidelný výstavní program. Při výběru vystavovaných děl, je kladen důraz na jejich bezčasovost, řemeslnost, příběh a sílu prožitku. Zcela se odhalují exkluzivně až na vernisáži, a to včetně dokumentace, která bohatě rozvíjí recipientovo vnímání. Dramaturgie, ačkoli je tradiční (malba, socha, grafika), se snaží být pestrá natolik, aby umělcům nabídla co nejvíce svobody k realizacím a zároveň uspokojila nejeden vkus. Ovšem hlavní slovo v programu má samozřejmě krajina. Galerie zároveň disponuje skromným depozitářem, kterým lze během okamžiku galerii vyplnit. Galerie poté funguje jako salón dokumentující vlivy a přístupy v současném výtvarném umění.

Jan Čejka (*1996):

Od dětství se pohybuji ve výtvarném umění. Od devatenácti let se věnuji kurátorské činnosti a v jednadvaceti letech se mi podařilo založit kamennou galerii. Studuji estetiku na FF UK a doposud jsem uspořádal přes padesát akcí, ať jde o výstavy, besedy s autory, komentované prohlídky nebo přednášky.

Snažím se být komunikativním a otevřeným galeristou, který „jen nesedí za stolem a nečte si knížku”. Kladu si za cíl dokumentovat vývoj českého krajinářství a zároveň uvádět studenty a mladé autory mezi etablované umělce. Kromě vlastní galerijní činnosti funguji i jako kurátor, tam už mám ale tematické rozpětí přeci jen širší. Vznikly tak např. výstavy: Nevěřící Tomáš (Tomáš Císařovský v olomoucké galerii Caesar, 2022), Zbytočná revolúcia (Andrej Haršány, Tomáš Žemla v trutnovké galerii UFFO, 2022), Sám sobě nahý (kolektivní výstava v pražské Nové galerii, 2021), Výlet (kolektivní výstava v pražské galerii BOLD) či Nirvána (Igor Grimmich v pražské galerii Vltavín, 2019).

Jan Čejka – portfólio

 


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla