Petr Gruber

Nejnovější aktivity:

Modrý chodec, Janáček Galerie, Přibyslav – 2023-24
Ukrytá místa všem na očích, Pragovka Gallery, Praha – 2023
KON-FIGURACE, Galerie Františka Drtikola, Příbram – 2023
Trip, Jilská Gallery, Praha – 2023

Obrazy:

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

Slovem galeristy:

Modrost oblohy italské renesance, temnost romantických středoevropských lesů i třpytící se vzduch impressionistické Francie. Některá malířská období se zapisují do paměti svým světlem, někteří malíři též a Petr Gruber (*1989) je jedním z nich.

Sedí v krkonošském hotelu a pozoruje sjezdovku na protějším kopci. Loudající se lidé na ní zrovna absolvují jeden ze svých posledních sjezdů toho dne, ale on už ví, že na obraze budou chybět. Zajímá ho tvar sjezdovky, jak uhlazený sníh protíná les a jak se jeho stín horou přelévá z modro-fialového hřebenu do oranžových tónů večerních lamp střediska usazeného dole. Už ví, že má před sebou jednu ze svých dalších poesií, která doplní teplo marockého zálivu i únavu zimních tenisových kurtů a že tohle je přesně ten okamžik, kterým nejlépe zachytí kouzlo útulnosti onoho místa.

Když jsem jeho obrazy viděl poprvé, připadaly mi prosté. Zářily takovým samozřejmým klidem. Vyvolávaly vzpomínky na kempy, sportoviště, chaty, hotely, cesty a jiné tišiny natolik autenticky, jakoby byly v Petrově světle odnepaměti. Avšak spatřit barevný závoj, pod nímž se krajina skrývá, vyžaduje od jejich autora zvláštní jemnocit. Jsou to hodiny trpělivého barevného tónovaní v ateliéru. Neustálé hledání správně stylizovaných tvarů. A zachycení počátečního tušení, které takto zobrazit umí jen Petr Gruber.


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla