Lenka Falušiová

Nejnovější aktivity:

bienále grafiky BIECTR 13, Ancienne gare ferroviaire, Québec – 2023
Všechny květy světa, Galerie Klatovy/Klenová, Klatovy – 2023
Stříbrné vody stékají po stupních lesa…, Galerie Caesar, Olomouc – 2023
Nepatrné světy, Rabasova galerie, Rakovník – 2023

Kresby:

Grafiky velké:

Grafiky malé:

V případě zájmu o tvorbu autorky mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorce:

Lenka Falušiová v podstatě žije v horách. Narodila se v nich, vyrostla v nich a pravidelně se do nich vrací. Konkrétně jde v jejím případě o Jeseníky, přičemž do nich mizí na celé týdny a má prochozené všechny tamní cesty necesty. Její díla z tohoto soužití s lesy a horským prostředím jednoznačně vychází. Nejde o „pohlednice“ na divočinu, ale přímo o fragmenty divočiny samotné. Lenka si osvojuje jednotlivé estetické charakteristiky přírodnin, jakými jsou třeba rytmus, textura nebo vstřebávání světla a pak z nich zpaměti komponuje nejrůznorodější scenérie. Do nich přitom promítá všechny ty významy, jimiž člověk spjatý s horami, svou okolní krajinu vnímá.

Lenka Falušiová vystavuje od roku 2013 a absolvovala již přes 70 výstav. Dříve spolupracovala se sdružením českých grafiků Hollar. Pravidelně se účastní festivalu Grafika roku, kde v roce 2015 vyhrála hlavní cenu ve studentské kategorii. Opakovaně prezentuje díla na výstavách v galerii Klatovy-Klenová, kde je zastoupena i ve sbírce. Další její díla najdeme např. ve sbírkách Galerii Středočeského kraje, Městské knihovny v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích a těch soukromých z České republiky, Slovenska, Švýcarska a Španělska. Nadále vystavovala např. na Die Landschaft s podtitulem Des Böhmerwalds v českém centru v Mnichově (2017), v rámci Formes et Paysages v galerii L&C Tirelli ve švýcarském Vevey (2020) nebo v pražském centru umění DOX při příležitosti výstavy Vanitas (2021).

V letech 2012 až 2017 studovala Lenka Falušiová na pražské Akademii výtvarných umění, přičemž prošla školou prof. Jiřího Lindovského (2012-2016) a školou doc. Dalibora Smutného (2017), u kterého úspěšně oddiplomovala.


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk Daněk, Pavel Dušek, Lenka Falušiová, Igor Grimmich, Andrej Haršány, Eva Hérová, Tomáš Honz, Vojtěch Hrubant, Peter Kollár, Matěj Lipavský, Barbora Masaříková, Jakub Sýkora, Eva Vápenková, Barbora Vovsová, Alena Vršanská, Tomáš Žemla