Dominik Adamec

Nejnovější aktivity:

Art Prague 2022, Jan Čejka Gallery, Praha – 2022
Fromage, kostel Zvěstování Panny Marie, Cheb – 2022
ArtDialog rezidence, Bonn – 2022
Open Studio, Telegraph Gallery, Olomouc – 2022

Sochy:

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Dominik Adamec (*1995) nerozlišuje tolik mezi galeriemi a muzei a v u přírody se snaží proniknout do buněčných struktur, soustav krystalů a dalších jejích tajemství včetně člověka samotného. Sochařsky zpracovává morfologii země i života, přičemž mu k tomu není cizí ani věda, ani filosofie, ani teologie či pouhé dobové báchorky o různých mutantech a dalších podivných stvořeních. Poznatky ze všech těchto oblastí potom ve svých dílech kombinuje. Divák, co jeho díla vnímá, může mít pocit, že je vyslán na jakousi výpravu po stopách evolučního vývoje. Z věd se Dominik nejvíce zajímá o genetiku, a tak jeho sochy lze číst nejen směrem do minulosti, ale i do budoucnosti. Jsou jakousi analytickou predikcí či kreativní věštbou o budoucím životě na Zemi.

I když je Dominik teprve nedávný absolvent, má za sebou již několik mimořádných příležitostí. Svoji diplomovou práci představil v rámci samostatné výstavy v Národní galerii – Anežském klášteře (2020), o rok později už vystavoval v Berlíně na tamním festivalu Artspring (2021) a posléze představil nový soubor děl opět v Praze skrze samostatnou výstavu Zeitlupe (Galerie HYB4, 2022). Během studií se pak účastnil několika kolektivních událostí, např.: výstavy Liquid Lengea v pražské Pragovce (2018) nebo Hlavy vzhůru v pražské Holešovické šachtě (2017). A poslední dobou se též účastní rezidencí. Pobýval třeba v olomouckém Telegraphu (2022) nebo v neměckém Bonnu coby účastník mezinárodního ArtDialogu (2022).

Dominik vystudoval pražskou Akademii, přičemž byl součástí ateliéru Sochy 2 (2014-2020), kde nejdříve studoval pod Jindřichem Zeithammelem a později Tomášem Hlavinou. Má však za sebou i řadu stáží, ať je to religionistika na Univerzitě Karlově (2017), výtvarná stáž na Universidad de Complutense v Madridu (2018) nebo postgraduální stáž v berlínské K-T-Z ( 2020-2021).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla