Hana G. Sommerová

Nejnovější aktivity

Návrat do krajiny, Naplaveno, Jistebnice – 2023
Rezidence v Egon Schiele Art Centru, Český Krumlov – 2023
Make Friends, Not Art, Oblastní Galerie Vysočiny, Jihlava – 2023
Hezká procházka, Galerie Milada, Praha – 2023
Nebe je modré, tráva je zelená, a co je mezi tím? Galerie Špejchar, Chomutov – 2023

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorce:

Hana Grodlová Sommerová (*1996) maluje krajinu jako rezidentka. Krajinu, se kterou se sblížila natolik, až se stala jejím prostředím i domovem. Takovou krajinu pak vidí jinak než ten, kdo skrze ni jen prochází, všímá si v ní jiných světel, barev, rytmu, struktur i věcí. Pozoruhodné a též výjimečné je, že se takto dokáže zabydlet na mnoha místech, a tak se „cítí doma“ v Čechách úplně stejně jako třeba v Remeši. Dané místo dokáže zmapovat nejen četnými malými formáty, ale i velkorozměrnými obrazy. Nebojí se ani experimentu, ani náhody. Nejraději má akvarel a barevné tuše, přičemž je nechává rozpouštět. Namísto štětců zvolí občas trs trávy či koláž. A obrazy nemusí mít nutně napnuté na rámu, někdy je prostě nechá volně splývat na listu papíru či je zahrne do jakéhosi rezidenčního deníku.

Hana G. Sommerová je aktivní už od svých studií. Vystavovala např. v rámci výstav Artmat v humpolecké 8smičce (2022), Spokojený pozorovatel v pražské Nau Gallery (2021) či Velký spánek v prostějovské Rainbow Gallery (2019). Účastnila se též několika festivalů Grafika roku a byla též součástí renomovaného veletrhu Parallel Vienna (2020). Spolu s tím příležitostně spolu-organizuje nejrůznější kulturní aktivity, z nichž lze jmenovat např. vyšehradský projekt Vyšeart či již pravidelný Letní plenér v Přibyslavi, který zpravidla končívá výstavami v přibyslavské galerii Janáček a jihlavské Oblastní Galerii Vysočiny. V neposlední řadě již absolvovala několik symposií jako třeba Symposium akvarelu skrze Alšovu Jihočeskou galerii (2021), vyhlášené Symposium linorytu skrze Galerii Klatovy / Klenová (2021) nebo malířské symposium na Červeném hrádku skrze Galerii Jirkov v Jirkově (2020).

Hana G. Sommerová absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění, kde byla součástí ateliéru malby I Roberta Šalandy (2016–2022). Zároveň se zúčastnila dvou stáží. První absolvovala v ateliéru grafiky I Dalibora Smutného (2018), druhou v ateliéru textilu Jitky Škopové na pražské UMPRUM (2021). Má za sebou též post-studijní rezidenci v kulturním centru La Fileuse v Remeši (2022) a rezidenci v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově (2023).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Zdeněk DaněkPavel DušekLenka FalušiováIgor GrimmichAndrej HaršányEva HérováTomáš HonzVojtěch HrubantPeter KollárMatěj LipavskýBarbora MasaříkováJakub SýkoraEva VápenkováBarbora VovsováAlena Vršanská, Tomáš Žemla