Alena Vršanská

Nejnovější aktivity:

Grafika roku, Clam-Gallasův palác, Praha – 2018
Rozbřesk – Současná krajinomalba, Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice – 2018
Grafika roku, Clam-Gallasův palác, Praha – 2017
Kopec Sokol, krajská knihovna v Pardubicích, Pardubice – 2017

V případě zájmu o tvorbu autorky mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorce:

Alena Vršanská (*1990) ve své tvorbě vychází z netradičního pojetí grafických podkladů. Jednou vnímá jako plnohodnotné umělecké dílo to, co by jiný grafik považoval za přípravné podklady – výsledkem jsou kresby na transparentní fólii. Jindy zas volí až absurdně malé náměty. Ve všech případech zůstává věrná krajinným motivům, přičemž to Jsou většinou pohledy do nejrůznějších údolí nebo na ubíhající cesty. Z obojího máme pocit neuchopitelnosti, vznešena, jako když z vyhlídky koukáme na nekončící vrcholky hor. Kresby Alena tvoří značně autorsky zabarvenou čárkovací technikou, kvůli které krajiny působí prosvětleným a vzdušným dojmem impresionistických obrazů.

Alena Vršanská vystavuje aktivně od roku 2010, přičemž za zdůraznění stojí zejména její kolektivní výstavy. Ve skupinách vystavovala např. v rámci těchto akcí: Tři pohledy do krajiny ve vrchlabské galerii Morzin (2014), Bez vize v Galerii Freud and Thal v Bruntále (2015) a Rozbřesk – současná krajinomalba ve Východočeské galerii v Pardubicích (2018). Nadále několikrát vystavovala v pardubické galerii Chodba (2010, 2013, 2015) a pravidelně se účastní festivalu Grafika roku (od roku 2015), kde získala cenu za serigrafii (2018).

Alena Vršanská v současnosti studuje v diplomním ročníku ateliéru grafiky doc. Dalibora Smutného na pražské Akademii (od roku 2016). Předtím tam navštěvovala ateliér prof. Jiřího Lindovského (2013 – 2016).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Vršanská, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz