Peter Kollár – Skrzeklestí

Srdečně Vás zvu na výstavu.

Peter Kollár – Skrzeklestí

17. 8. 2021 – 30. 9. 2021
ZAHÁJENÍ: 17. 8. od 19:00

odkaz na událost

Skrzeklestí

Výstava Skrzeklestí představuje tvorbu slovenského grafika a fotografa Petra Kollára (*1977). Jedná se o vůbec jednu z jeho prvních výstav a první samostatnou výstavu v Praze.

Peter se rozhodl vstoupit na scénu svými linoryty, které tvoří v posledních třech letech. Byť je to pro něho technika poměrně nová, je nutné dodat, že v ní zužitkovává své zkušenosti ze studia grafiky na VŠVU v Bratislavě i 15 let fotografování, při kterém zaznamenával zejména krajinu dolního Polabí, případně zahrady a portréty. U linorytů pak stojí za zmínění i poměrně v grafickém světě atypické tisky na plátno včetně těch barevných.

Petra Kollára lze v rámci galerie spojit s grafiky Lenkou Falušiovou a Tomášem Žemlou. Podobně jako oni i Petr pracuje s detaily a spletitými náměty a v oceňování i jeho děl bývá zahrnutý čas a řemeslné zpracování.

K Petrovým předlohám odkazuje název výstavy Skrzeklestí. Jedná se o metaforu, která odkazuje na kultivaci sebe sama přírodou ale i na soužití s ní. Skrzeklestí navíc vyzývá k proplétání se, dívání se skrz, což je rovněž charakteristický rys Petrových linorytů.

Výstava pak představuje výběr napříč z jeho tematických cyklů, ve kterých Peter zkoumá podobnosti mezi přírodou a sociálními jevy (grafiky reprezentující propletenost vztahů nebo samotu), hranici mezi ošklivostí a krásou chaosu (grafiky různých prorůstajících pletiv) nebo schopnosti našeho vizuálního vnímání (grafiky s pootevřenými roletami).

Výstavu bude možné navštívit do konce září.

Galerie Jan Čejka, Hybernská 4, Praha 1