Autorské setkání s Petrem Kollárem

Srdečně Vás zvu na setkání s umělcem Petrem Kollárem, které se uskuteční v galerii v rámci jeho výstavy Skrzeklestí.

Peter Kollár

17. 9. 2021 od 19 hodin

O autorovi

Peter Kollár (*1977) ke krajině přistupuje jako k prostředí, které tomu lidskému nastavuje zrcadlo. Toto zrcadlo ale nemá podobu nějakých eticko-ekologických výtek, jak by jeden mohl čekat, nýbrž se jedná o zrcadlo estetické, emoční. Petrovy grafiky jsou obvykle záměrně nezřetelné, někdy možná až chaotické, avšak obojí paradoxně slouží k tomu, aby se do nich mohl divák o to více ponořit. Jednotlivé náměty testují limity našeho vnímání, sledují podobnosti mezi lidským jednáním a chováním přírody a hledají místa, kde jsou propojené. K takovému bádání Peter používá techniku linorytu, která krajinný výjev dokáže ještě více rozostřit, přičemž náměty čerpá z krajiny dolního Polabí a volnou inspirací je mu i jeho fotografický deník.

Peter Kollár je coby grafik novým objevem umělecké scény. Byť uměleckou grafiku vystudoval, po ukončení studií dal přednost fotografii, které se věnuje již přes deset let. V roce 2019 vydal ve spolupráci s Markem Kianičkou dokonce katalog. Avšak po delším fotografickém období, které lze z části chápat i jako přípravnou fázi a sběr materiálu, se vrátil ke grafice, ve které dál rozvíjí a prohlubuje témata předešlých fotografických cyklů. Od roku 2017 se věnuje technice linorytu, přičemž se stal i členem spolku Hollar. Vystavoval s nimi již dvakrát v rámci festivalu Grafika roku (2021, 2020). Mimo Hollar pak své práce vystavoval sólově v Galerii Korek ve Valticích (2019).

Peter Kollár vystudoval grafiku na VŠVU v Bratislavě pod vedením Dušana Kállaye (1995-2001). V roce 2003 se přestěhoval do Prahy a od roku 2010 tvoří a žije v Lysé nad Labem.

Galerie Jan Čejka, Hybernská 4, Praha 1