O galerii

Galerie:

Jan Čejka Gallery funguje především jako virtuální platforma, která prezentuje, podporuje a propaguje české a slovenské krajinářství. Pod galerií tak najdete ty nejlepší krajináře, můžete sledovat jejich aktivity a skrze galerii se také k dostanete k jejich nejhodnotnějším dílům. Avšak galerie je také originálně pojatý prostor, který je od roku 2018 situován v kulturním kampusu FF UK v centru Prahy. V areálu kromě galerijních aktivit najdete řadu dalších příležitostí, ať už jde o rozmanité workshopy, přednášky, koncerty nebo navštívení místní kavárny.

Z důvodu zasazení do akademického prostředí je pro galerii stěžejní dialog. Galerie má tak charakter pokoje, kde se nad uměním setkávají studenti, mladí tvůrci a široká veřejnost společně s etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli. Součástí galerie jsou stáže a pravidelný výstavní program. Při výběru vystavovaných děl, je kladen důraz na jejich bezčasovost, řemeslnost, příběh a sílu prožitku. Zcela se odhalují exkluzivně až na vernisáži, a to včetně dokumentace, která bohatě rozvíjí recipientovo vnímání. Dramaturgie, ačkoli je tradiční (malba, socha, grafika), se snaží být pestrá natolik, aby umělcům nabídla co nejvíce svobody k realizacím a zároveň uspokojila nejeden vkus. Ovšem hlavní slovo v programu má samozřejmě krajina. Galerie zároveň disponuje skromným depozitářem, kterým lze během okamžiku galerii vyplnit. Galerie poté funguje jako salón dokumentující vlivy a přístupy v současné malbě.

Jan Čejka (*1996):

Od dětství se pohybuji ve výtvarném umění. Od devatenácti let se věnuji kurátorské činnosti a v jednadvaceti letech se mi podařilo založit kamennou galerii. Studuji estetiku na FF UK a doposud jsem uspořádal přes padesát akcí, ať jde o výstavy, besedy s autory, komentované prohlídky nebo přednášky.

Snažím se být komunikativním a otevřeným galeristou, který „jen nesedí za stolem a nečte si knížku”. Kladu si za cíl dokumentovat vývoj českého krajinářství a zároveň uvádět studenty a mladé autory mezi etablované umělce. Kromě vlastní galerijní činnosti spolupracuji i s dalšími galeriemi. Vznikly tak např. výstavy: Čiarky a Kamene (Andrej Haršány, Tomáš Žemla, Galerie Vltavín, 2020), Nebetón (kolektivní výstava, Galerie kotelna, 2019), Nirvána (Igor Grimmich, Galerie Vltavín, 2019), In:Form (kolektivní výstava, Galerie Arcimboldo, 2019) nebo FOCUS (kolektivní výstava, Galerie Litera, 2018).

Jan Čejka – portfólio


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Pavel Dušek, Lenka Falušiová, Igor Grimmich, Tomáš Honz, Vojtěch Hrubant, Matěj Lipavský, Barbora Masaříková, Alena Vršanská, Tomáš Žemla