Michal Nagypál – Stromy majú oči

Srdečně Vás zveme na výstavu.

Michal Nagypál – Stromy majú oči

25. 9. 2023 – 30. 10. 2023
zahájení: 25. 9. od 19 hodin

odkaz na událost

Stromy majú oči

V lese jsem se jako malý nemohl zbavit pocitu, že na mě někdo neustále upírá své oči. Když jsem se ale zaposlouchal či rychle otočil, nikde nikdo nebyl. Odpovědí mi bylo chrastění drobné zvěře v hrabance, ševelení větru ve větvích, ale také kořeny, co se snažily zamotat se do mých nohou a vzdálené kmeny stromů, připomínající siluety proměněných hrdinek a hrdinů. Při krajinných scenériích Michala Nagypála se mi pak ten pocit vrací. Jakoby obsahovaly přítomnost někoho nebo něčeho jiného, jen stěží vysvětlitelného.

Nadpřirozeno je ale jen jednou oblastí, odkud Michal Nagypál čerpá inspiraci. Stejnou pozornost věnuje i vědě, přičemž věda v jeho obrazech pověry, konspirace či mýty nevyvracuje, nevysvětluje, nýbrž je jejich živnou půdou. Stává se něčím, co vybízí k bohaté představivosti.

Tak je tomu i u vystavených obrazů. Mohou představovat fragmenty jakéhosi temného zapovězeného lesa, přestože prvotním inspiračním zdrojem jsou přírodovědecké poznatky z posledních let o tom, že stromy tvoří společenství, ve kterých společně komunikují, vyměňují si živiny a kolektivně se chrání před hrozbami.

Výstava navazuje na nedávno skončenou stejnojmennou autorovu výstavu v prostorách botanické zahrady UPJŠ v Košicích. Po řadě figurálních klerických obrazů se v ní Michal Nagypál opět vrací ke krajině. K té krajině, se kterou si získal pozornost už v rámci svých studií na pražské Akademii výtvarných umění, a kterou v Praze několik let ve větším rozsahu nepředstavil.

Galerie Jan Čejka, Hybernská 4, Praha 1