Pavel Šmíd

Nejnovější aktivity:

Vpřed, Galerie ve věži, Planá u Mariánskách Lázní – 2018
Fragmenty paměti, GASK, Kutná Hora – 2018
Pořád Spolu, důl Michal, Ostrava – 2018
Výřezy, nakladatelství Trigon, Praha – 2018

poptat cenu Zájem o rozšířenou nabídku

O autorovi:

Pavel Šmíd (*1964) je zejména figurálním malířem. Postavy ho zajímají svými příběhy a povahami, přičemž k vyjádření obojího používá vše, co mu malba dovolí. Jeho díla jsou tedy stylově velice pestrá. Používá v nich pixelizaci, nechává volně téct barvy, někdy cílí na detail a zachází až do hyperrealismu, jindy zas mírně opouští figurativnost a obrazy se stávají skoro abstraktními. V žádném z případů ale jeho díla nejsou zcela doslovná, obrazy nechává schválně nedořečené, aby si v jejich bohaté gestice, mimice, pastách, barvách a čemkoli dalším našel každý něco opravdu svého. Inspirací mu bývají fotografie, knihy, rodina i historie.

Pavel Šmíd vystavuje od roku 1990, přičemž má za sebou přes 50 výstav. Mezi ty významné patří např. Elektroaspik s T. Vaňkem v galerii Pecka (1998) nebo Čínská lázeň – galerie VŠUP (2003). Rovněž představil v ostravské galerii Beseda o katalog obohacenou výstavu Příčné řezy (2009) a téma Spiklenci v sokolovském kostele (2012). V GASK měl výstavu Fragmenty paměti (2018) a v Nové galerii byl součástí výstavy TROJ (2018). Jeho díla najdeme např. ve sbírce Národní galerie, Galerii Litoměřice nebo Galerii Olomouc. Zastoupení má i v mnoha soukromých českých a zahraničních sbírkách.

Pavel Šmíd studoval na AVU v ateliéru prof. Jiřího Sopka (1990 – 1997). Během studií absolvoval i zahraniční studijní pobyt v Polytechnic School v anglickém Nottinghamu (1992).


 

e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Barbora Masaříková, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub SýkoraKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz