Pavel Šmíd

Nejnovější aktivity:

Nečekaná setkání, Topičův salón, Praha – 2018
Vpřed, Galerie ve věži, Planá u Mariánských Lázní – 2018
Fragmenty paměti, GASK, Kutná Hora – 2018
Pořád Spolu, důl Michal, Ostrava – 2018

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Pavel Šmíd (*1964) je zejména figurálním malířem. Postavy ho zajímají svými příběhy a povahami, přičemž k vyjádření obojího používá vše, co mu malba dovolí. Jeho díla jsou tedy stylově velice pestrá. Používá v nich pixelizaci, nechává volně téct barvy, někdy cílí na detail a zachází až do hyperrealismu, jindy zas mírně opouští figurativnost a obrazy se stávají skoro abstraktními. V žádném z případů ale jeho díla nejsou zcela doslovná. Obrazy nechává schválně nedořečené, aby si v jejich bohaté gestice, mimice, pastách, barvách a čemkoli dalším našel každý něco opravdu svého. Inspirací mu bývají fotografie, knihy, rodina i historie.

Pavel Šmíd vystavuje od roku 1990, přičemž má za sebou přes 50 výstav. Mezi ty významné patří např. Elektroaspik s T. Vaňkem v galerii Pecka (1998) nebo Čínská lázeň – galerie VŠUP (2003). Rovněž představil v ostravské galerii Beseda o katalog obohacenou výstavu Příčné řezy (2009) a téma Spiklenci v sokolovském kostele (2012). V GASK měl výstavu Fragmenty paměti (2018) a v Nové galerii byl součástí výstavy TROJ (2018). Jeho díla najdeme např. ve sbírce Národní galerie, Galerii Litoměřice nebo Galerii Olomouc. Zastoupení má i v mnoha soukromých českých a zahraničních sbírkách.

Pavel Šmíd studoval na AVU v ateliéru prof. Jiřího Sopka (1990 – 1997). Během studií absolvoval i zahraniční studijní pobyt v Polytechnic School v anglickém Nottinghamu (1992).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Kožená, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz