Jan Heres

Nejnovější aktivity:

370 dní slunečno, Jan Čejka Gallery, Praha – 2019
New Wave, Veletržní palác, Praha – 2017
Na půl: Adéa Lustigová a Jan Heres, Galerie Via Art, Praha – 2016
Prošel jsem kolem jabloně, Nákladové nádraží Žižkov, Praha – 2014

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Jan Heres (*1992) je malířem, který dokáže dlouhodobě čerpat ze všedních situací i ze zážitků z cest. Po devítiměsíčním působení v Indonésii, kde ztratil zájem o konvenční přístupy, započal experimentování, projevující se zejména v kombinování technik, prolínání barevných odstínů a emocionální expresi. Tvoří nejčastěji figurální náměty. Ovšem místo toho, aby postavy věrně zaznamenával v přesných proporcích, upravuje jejich formu do zkratek, které trefně vyjadřují probíhající situace, pocity a mezilidské vztahy. Vše tak činí s (až humorným) nadhledem, jenž je malíři, jako nezávislému pozorovateli, blízký. V souvislosti se stylizací pak podobně upravuje i prostředí, do kterého jsou figury zasazeny. Dokonce se tak někdy dočkají samostatného ztvárnění i předměty, ať jde např. o palmy, které zpracovával už v několika sériích. Vždy se přitom snaží o to, aby výsledné dílo charakterizovalo kulturu, o které pojednává.

Jan Heres byl prozatím součástí zejména kolektivních výstav. Svá díla představil např. na XII let ateliéru malířství III doc. Michaela Rittsteina na velvyslanectví České republiky ve Vídni (2012), výstavě Okolní svět v NTK (2013, Praha) nebo na 12 ESID – pražské vítání jara v galerii K4 (2013, Praha). Díla měl také na výstavě Prošel jsem kolem jabloně na Nákladovém nádraží Žižkov (2014, Praha) a Na půl v Galerii Via Art (2016, Praha, s Adélou Lustigovou).

Jan Heres vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde působil ve škole Michaela Rittsteina (2011 – 2017). Navštívil však i ateliér Jiřího Sopka (2015 – 2016). V rámci studií rovněž absolvoval zahraniční stáž, v rámci které studoval malířství na Indonéském institutu umění v Yogyakartě (2014 – 2015).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Kožená, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz