Filip Švehla

Nejnovější aktivity:

370 dní slunečno, Jan Čejka, Praha – 2018
Summeracademy Venedic, Palazzo Zenobio, Benátky – 2018
New Wave, Veletržní palác, Praha – 2017
Naštěstí jsem měl zvláštní pokoj, Villa P651, Praha – 2017

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Filip Švehla (*1991) se v současnosti přesunul k abstraktní malbě, kde je pro něho důležitá práce s barvou a tvůrčí proces. Jeho díla jsou náročná na spotřebu materiálů a je v nich patrný nejen experiment a konstrukce, ale také nahodilost a destrukce. Filip se navíc snaží svým malbám a nově i objektům propůjčit smyslové vlastnosti, které nejsou spojené přímo se smyslem zraku. Výsledkem je, že některé z jeho děl působí např. těžce. V souvislosti s tímto cílem se pojí i snaha o reportáž, kdy pomocí svých děl navozuje atmosféru nějakého prostředí. Patrné to bylo už v rámci jeho diplomové práce „Scéna pro neexistující hru“ a podobné je to i v případě této výstavy, která odkazuje na roční pobyt ve Valencii.

Filip Švehla samostatně vystavoval např. ve studiu Alta – U kafe (2013, Praha), v Galerii AVU – Mlčení Vaše se stalo mlčením naším (2014, Praha) nebo ve Ville P51 – Naštěstí jsem měl zvláštní pokoj (2017, Praha, ve spolupráci s Martinou Novákovou). V rámci kolektivních výstav pak figuroval na Kunstpreis der Leinemann – Stiftung v Českém centru v Berlíně (2013), byl i součástí Krajiny 2017 v Nové galerii (2017, Praha) či Summeracademy Venedig v benátském paláci Zenobio (2018).

Filip Švehla vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (2011 – 2017), kde v ateliéru malby I zažil jak prof. Jiřího Sopka tak následujícího Roberta Šalandu. Absolvoval také stáž v ateliéru prof. Michaela Rittsteina (2014) a v zahraničí studoval na Hogeschool voor de Kunsten v nizozemském Utrechtu (2015).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Kožená, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz