Dalibor David

Nejnovější aktivity:

ObrazyGalerie Prokopka, Děčín – 2016
Napíši Vám brzy, Galerie Měsíc ve dne, České Budějovice – 2016
Dnes zůstanu doma, Galerie Vyšehrad, Praha – 2016
Události, Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava – 2016

V případě zájmu o tvorbu autora mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorovi:

Dalibor David (*1972) cílí ve svých obrazech zejména na barvu. Nevnímá ji jen jako jeden z možných vyjadřovacích prostředků, ale naopak ji staví na úroveň samotného námětu. Dalo by se říci, že je malířem barvy. V námětech se pak obrací ke každodennosti, přičemž to jsou zejména běžné, všem důvěrné známé situace (procházka, rozcvička, trávený čas v parku…) a obyčejné předměty (oblečení, lampy, polštáře…). Spojením těchto běžných námětů a práce s barvou nám pak poskytuje na každodennost jiný pohled, než na který jsme zvyklí, a to co běžně míjíme s nezájmem, může najednou přitáhnout naši pozornost. Osloví nás tak např. hra světla a stínu, citové rozpoložení osob v nejrůznějších situacích, struktury materiálů, kterými jsme obklopeni atd. Dalibor navíc své obrazy nechává „nedotažené“, nesnaží se v nich vše analyzovat, konkretizovat. Výsledkem je, že nás jeho díla motivují hledat jednotlivé tvůrčí kroky, jsou emotivní a zároveň obsahují jakási tajemství, umožňující rozehrát nejrůznější příběhové linie.

Dalibor David vystavuje od roku 1996, přičemž první událostí byla kolektivní výstava Punčový řez v ostravské galerii Fiducia. Další skupinové výstavy následovaly a najdeme mezi nimi např. tyto akce: Mosty v pražské bance HVB – Valdek (2004), Absolventi školy J. Sopka v Galerii České spořitelny (2005) v Praze a Resseting / jiné cesty k věcnosti v GHMP v pražské Městské knihovně (2007). Ze samostatných výstav to pak jsou např. Obrazy v Galerii Sýpky ve Valašském Meziříčí (2011), Mezi sebou v opavské galerii Hřivnáč (2014) a Události v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě (2016). Dalibor se také účastnil tradičního sympozia v kutnohorské galerii Felixe Jeneweina (2008).

Dalibor David studoval na AVU v ateliéru prof. Jiřího Sopka (1990 – 1997).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Kožená, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz