Barbora Masaříková

Výběr z CV:

2010 – 2016 – Akademie výtvarných umění v Praze, ateliér sochařství I / škola Lukáše Rittsteina, ateliér sochařství I / škola Jaroslava Róny
2014 – Cena nadace Leinemann, České centrum, Berlín, DE
2011 – Digitální sochy, DOX, Praha, ČR
2014 a 2016 – Ateliérová cena roku, ateliér Lukáše Rittsteina, Akademie výtvarných umění, Praha

poptat cenu

 

Barbora Masaříková (*1990) oddiplomovala v sochařském ateliéru Lukáše Rittsteina na pražské AVU, a má také za sebou semestrální stáž u zahraničního pedagoga, konkrétně prof. Nicole Wermers. Pro Barboru Masaříkovou je typická reflexe současné doby od chování jednoho člověka po rozsáhlý vliv korporátních společností, přičemž tato reflexe vyplývá z agresivního chování lidské kultury vůči přírodě. Nalezneme tu tedy kontrasty mezi přetechnizovanou společností a přírodními periferiemi, po kterých dlouhodobě cestuje, a které dávají místo nejedné metafoře o člověku v prezentovaných sochách. Výsledkem jsou ilustrativní a velmi aktuální díla, mající hlubokou symboliku a nadčasový potenciál.

poptat cenu

 

Díla Barbory Masaříkové nám mohou připadat až experimentální, protože jsou často vytvořena pomocí novodobých technik, jakou je např. 3D tisk. Rovněž obsahují mnoho netradičních materiálů, přičemž nejzjevnější charakteristikou této materiální různorodosti jsou jednotlivé metamorfózy, kdy se v dílech kombinují průmyslové produkty s jejich počátečními přírodními zdroji. Podobně je tomu i u zalitých kousků přírodnin, které Barbora Masaříková nasbírala na svých cestách. Tímto způsobem může vkládat do soch kus skutečné přírody a zároveň dát za vznik již zmíněnému konfliktu mezi kulturou a přírodou.


 

e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715