Alena Kožená

Nejnovější aktivity:

Grafika roku, Clam-Gallasův palác, Praha – 2018
Rozbřesk – Současná krajinomalba, Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice – 2018
Grafika roku, Clam-Gallasův palác, Praha – 2017
Kopec Sokol, krajská knihovna v Pardubicích, Pardubice – 2017

V případě zájmu o tvorbu autorky mě prosím kontaktujte na: gallery@jancejka.com.

O autorce:

Alena Kožená (*1990) ve své tvorbě vychází z netradičního pojetí grafických podkladů. To, co jiný grafik teprve zpracovává pro tisk, Alena vnímá již jako plnohodnotné umělecké dílo. Výsledkem jsou tedy velkoformátové kresby na fólii, přičemž jim Alena propůjčuje krajinné motivy. Jsou to většinou pohledy do nejrůznějších údolí nebo na ubíhající cesty. Z obojího máme přitom pocit neuchopitelnosti, vznešena, jako když z vyhlídky koukáme na nekončící vrcholky hor. Kresby Alena tvoří značně autorsky zabarvenou čárkovací technikou, kvůli které krajiny působí prosvětleným a vzdušným dojmem impresionistických obrazů.

Alena Kožená vystavuje aktivně od roku 2010, přičemž za zdůraznění stojí zejména její kolektivní výstavy. Ve skupinách vystavovala např. v rámci těchto akcí: Tři pohledy do krajiny ve vrchlabské galerii Morzin (2014), Bez vize v Galerii Freud and Thal v Bruntále (2015) a Rozbřesk – současná krajinomalba ve Východočeské galerii v Pardubicích (2018). Nadále několikrát vystavovala v pardubické galerii Chodba (2010, 2013, 2015) a pravidelně se účastní festivalu Grafika roku (od roku 2015), kde získala cenu za serigrafii (2018).

Alena Kožená v současnosti studuje v diplomním ročníku ateliéru grafiky doc. Dalibora Smutného na pražské Akademii (od roku 2016). Předtím tam navštěvovala ateliér prof. Jiřího Lindovského (2013 – 2016).


e-mail: gallery@jancejka.com
tel. č.: +420 722 945 715

Alena Kožená, Barbora Masaříková, Dalibor David, Igor Grimmich, Ivana Mrázková, Jakub Sýkora, Ján VasilkoKarolína Šulcová, Kateřina Čápová, Klára Sedlo, Lenka Falušiová, Leoš Suchan, Lukáš Miffek, Pavel Šmíd, Petr Bardaševský, Tomáš Honz